Gimnastyka Głowy i Języka

W dniu 23 .02 jak co miesiąc spotkałyśmy się z Panią Wiesią Wawrzyniak na ciekawych warsztatach. Temat był bardzo nam bliski – „Kocham Cię Życie”.

Pani Wiesia omówiła nam przykłady  jak dokonywać samooceny , by nie być nikim. Jak odpowiadać na agresję, by słowem wytrącić broń przeciwnikowi . Wyjaśniła nam  jak być  asertywnym. Jak wyznaczać granice do której może posunąć się agresor. Wszystko to zależy wyłącznie od nas samych. Na ile pozwolimy się upokarzać.

Na podstawie  opowieści o obrazku, zgadywałyśmy czego on dotyczy. Przy tym świetnie się bawiłyśmy-jak zawsze zresztą.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie, które ustaliłyśmy na 20 marca na godz. 10 -tą

BEZPIECZNY PIESZY

11 marca br o godz. 12-tej w Nowogardzkim Domu Kultury organizowane jest przez Urząd Miejski w Nowogardzie, Komisariat Policji w Nowogardzie, Nowogardzki Dom Kultury i Szpital spotkanie pn.”BEZPIECZNY PIESZY”. Prosimy słuchaczy UTW o aktywny udział w spotkaniu.

Zapisy na basen

Informujemy, że do 17 marca we wtorki od 14-tej do 16-tej przyjmujemy zapisy chętnych na gimnastykę na basenie. Koszt transportu 85,70 i to należy wpłacić przy zapisie.Termin rozpoczęcia podamy osobnym komunikatem. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie ze Statutem w zadaniach udział mogą brać osoby , które mają uregulowane składki członkowskie.

Spotkanie z Wiesławą Wawrzyniak

23 lutego 2015r., w poniedziałek,  zapraszamy słuchaczy  UTW na kolejne warsztaty z cyklu:

„Gimnastyka głowy i języka”

 które przygotowała Pani Wiesława Wawrzyniak. 

Warsztaty odbędą się w  biurze UTW, które znajduje się w  Centrum Edukacji i Przedsiębiorczości, o godzinie 10.00.

Zarząd

Pan Tobiasz Lubczyński, Prezes AWIS, członek Zarządu wspierający działania NUTW napisał na facebooku:

…Dnia 12.02.2015r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowogardzie. W tym dniu swoją czteroletnią kadencję zakończył I zarząd UTW kadencji 2011 – 2015. W czasie czteroletniej kadencji pierwszym prezesem był Ryszard Zagórski, który ze względów osobistych w maju 2013r. zrezygnował z pełnionej funkcji. Jego następcą został Tadeusz Dziedziela, który wraz z pozostałymi członkami zarządu tj. Wiceprezes Mirosławą Przybyłek (zrezygnowała w 2013r.), Wiceprezes Jadwigą Cichecką, Wiceprezes Grażyną Kwiecień (dołączyła w 2013r.), Sekretarz Barbarą Mucha (dołączyła w 2013r.), Skarbnik Teresą Kornicką, Członkiem zarządu Danutą Mazurek oraz Członkiem wspierającym zarządu Tobiaszem Lubczyńskim organizowali zajęcia słuchaczy NUTW. Dziś uniwersytet liczy 117 pełnoprawnych członków. W Walnym Zgromadzeniu Członków udział wzięło 63 członków. Pierwszym etapem zgromadzenia było rozliczenie działalności za ostatni rok i przyjęcie uchwałami stosownych sprawozdań. 

Następnie przystąpiono do wyboru nowych władz UTW. Wszyscy członkowie zarządu pierwszej kadencji zostali zgłoszeni jako kandydaci do zarządu, lecz większość nie wyraziło zgody. Członek wspierający Tobiasz Lubczyński oznajmił, że po 4 latach działalności uniwersytet stał się na tyle samodzielny, że być może nadszedł czas na zakończenie pracy w zarządzie UTW. Poddał swoją decyzję pod głosowanie walnego, które 62 głosami „za” zdecydowało o jego przystąpieniu do zarządu.
Nową Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowogardzie na kadencję 2015 – 2019 została Wanda Obrębska, od początku wyróżniająca się słuchaczka UTW. Do zarządu zostali ponadto wybrani: Wiceprezes Jadwiga Cichecka, Skarbnik Anna Łyjak, Sekretarz Andrzej Szafran, Członek zarządu Tobiasz Lubczyński.
Przed nowym zarządem sporo wyzwań i ogromne pokłady nadziei słuchaczy na ciekawą ofertę zajęć…

Zdrowe odżywianie

11 lutego 2015r. odbyło się spotkanie z z konsultantem firmy „OLEOFRAM” Panią mgr inż. dietetyk Hanną Głowacką. Pani Hanna poprowadziła wykład na temat:

„WŁAŚCIWOŚCI   OLEJU LNIANEGO,  ZNACZENIE KWASÓW OMEGA-3 W PREWENCJI CHORÓB CYWILIZACYJNYCH,

ZALECENIA ŻYWIENIOWE”

Tłuszcze , to składnik, który powinien być uwzględniony w codziennej diecie – mówiła Pani Hanna Głowacka. Jednak nie tłuszcze zwierzęce i smażone potrawy, tych należy unikać a wybierać tłuszcze zdrowe. Są one źródłem energii oraz nośnikiem witamin A,D, E, K, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju – twierdzi Pani Hanna. Dowiedzieliśmy się również, że warto wyeliminować z diety tłuste mięsa i wędliny, a wprowadzić do jadłospisu, chude mięso drobiowe, wołowe czy jagnięcinę, ryby morskie oraz oleje roślinne tłoczone na zimno. Pani Dietetyk uświadomiła nam, że nasz organizm nie może wytwarzać korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3 i omega-6, dlatego warto wybierać te pokarmy, które są ich naturalnym źródłem. Zapoznała nas także z dieta dr Budwig ( stosowała dla chorych na nowotwory), której podstawą był olej lniany – kwasy omega-3, omega-6. Można  napisać wiele na temat tego ciekawego, pouczającego wykładu.

Spotkania z Panią dietetyk, Hanną Głowacką będą odbywały się raz w miesiącu , w poniedziałki, o godz. 13.00. ZAPRASZAMY.

Bezpieczny senior

10 lutego 2015r. w Komisariacie Policji w Nowogardzie odbyło się spotkanie słuchaczy UTW na warsztatach z cyklu „Bezpieczny senior”.

Relacja uczestniczki warsztatów , Pani Jadwigi Cicheckiej oraz kilka zdjęć:

…w dniu 10 lutego w Komisariacie Policji słuchacze UTW stawili się na wykładach z cyklu „Bezpieczny Senior”. Pani Klaudia Gieryń bardzo ciekawie wprowadzała nas w temat :Senior -Kierowca.

Pokazała statystyki które wstrząsnęły nami. W okresie 1992 -2012 na drogach wypadkom uległo 121 tys. osób, a 1.300 tyś, zostało rannych. Te liczby mówią same za siebie.

Przekazała nam wiele ważnych informacji, o przyczynach ich powstawania. Seniorzy po 60 – tym roku życia są w pewnym sensie przyczyną tego. Ich stan zdrowia, wzrok, słuch, wolna orientacja – to tylko niektóre z nich. Ale cóż – natura robi swoje. Może przykładem jest Portugalia, gdzie w wieku pow.60 -go roku życia prawo jazdy ważne jest na 2 lata, a wśród ich posiadaczy przeprowadza się badania zdrowotne i psychologiczne…

Co wiemy o herbacie

5 lutego 2015r. słuchacze UTW brali udział w  pogadance na”Sekrety ziołowej natury”. Spotkanie poprowadził przedstawiciel Zakładu Zielarskiego „KAWON” z Krajewic.

Poniżej relacja słuchaczki, Pani Jadwigi Cicheckiej, która brała udział w tym ciekawym   spotkaniu.

W dniu 5 luty słuchacze UTW byli uczestnikami prelekcji na temat : „sekrety ziołowej natury”, którą prowadził przedstawiciel Zakładu Zielarskiego „KAWON” z Krajewic k/Gostynia. W trakcie spożywania gorącej herbatki, serwowanej przez Panią Bernadetę poznawaliśmy tajniki ziołowych produktów leczniczych i herbat. Wiele z tych nowin nas zaskoczyło. Każdy ma jakiś ulubiony gatunek herbatki, a okazało się, że nie zawsze  trafiony. Dowiedzieliśmy się jak przygotowują  herbatki z danego zioła, kwiatu od zerwania, aż do zapakowania w torebeczkę.  Pan zaskoczył nas  informacją, że rumianek może uczulać, jak rozpoznać ten dobry- bo są dwa rodzaje. Uczulił nas na miejsca gdzie zakupujemy herbatki. Nie markety, bo tam tanio, ale wyłącznie apteki i sklepy zielarskie, które mają odpowiednie certyfikaty. A my powinniśmy przy zakupie kierować się składem danego kwiatu,  czy zioła. Dowiedzieliśmy się, że kupując żurawinę  suszoną, kupujemy odpady w cukrze, a nie owoce. Zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia zakładów, pól ziołowych, na których oni  sadzą zioła. Obiecaliśmy sobie, że w końcówce maja, lub czerwcu, kiedy  te pola ziołowe wyglądają prześlicznie- pojedziemy tam. Ustaliliśmy też co miesiąc spotkanie, gdzie będziemy dalej zdobywali wiedzę na te tematy. Na koniec każdy z nas otrzymał upominek  : broszurkę z opisem gatunków ziół i zestaw herbatek. Można było również zakupić wspaniale bombonierki z herbatkami, które  cieszyły  się zainteresowaniem u naszych koleżanek…