Już Wakacje

ZARZĄD UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU INFORMUJE,

ŻE

OD:01 lipca  DO 25 sierpnia br.

BIURO ZARZĄDU BĘDZIE NIECZYNNE.

W SPRAWACH PILNYCH KONTAKT:

tel.  -661627806, lub   email: kontakt@utw.nowogard.pl

Zakończenie warsztatów kulinarnych

IMG_5154
W dniu 18 czerwca br.  zakończyłyśmy drugą część warsztatów kulinarnych organizowanych w ramach oferty zadań publicznych, ze środków Urzędu Gminy. Zmagania kulinarne, tym razem wypieki, bardzo nas zainteresowały. Warsztaty te cieszą się dużą popularnością. Wiele z tych umiejętności przenosimy do własnych  domów.Efektem naszej pracy były ciasta, które bardzo szybko znalazły amatorów konsumpcji na naszym zakończeniu roku akademickiego.

 

Zakończenie Roku Akademickiego

IMG_5213W dniu 19 czerwca 2015 o godz. 16-tej stawiliśmy się na końcową lekcję. Pani Prezes powitała obecnych wśród nas przyjaciół, zaproszonych gości . W krótkich słowach podsumowała rok, który był pracowity i owocny w skutkach. Nie obyło się  bez  podziękowań  za współpracę z zaprzyjaźnionymi instytucjami. Następnie podczas wspaniałej muzyki zdawaliśmy egzamin z osiągnięć. Wszyscy zaliczyli. Wspólna zabawa, przy kiełbaskach i kaszance trwała do późnego wieczora.

Po wyczerpujących tańcach udajemy się na zasłużony dwumiesięczny wypoczynek.

Do zobaczenia we wrześniu. Wspaniałej pogody i udanego wypoczynku

Życzy Zarząd

 

Szlakiem historii naszych czasów

04_borneW dniu 10 czerwca o godz. 8,00 wyjechaliśmy na wycieczkę w okolice niezbyt dalekie, ale nieznane. Celem było Borne Sulinowo. Po drodze jakżeby nie zatrzymać się w przepięknym parku zdrojowym w Połczynie Zdrój. Wielu z nas tam się leczyło, są nam te okolice znane, ale zawsze chętnie odwiedzane. Zwłaszcza, że roślinność w parku jest przepiękna o każdej porze roku. Teraz kwitną różaneczniki, rododendrony. Przepiękne. Po godzinnym spacerku wśród przyrody, dalsza podróż do Szczecinka. Tam na nas czekają  przemiłe panie Grażynka i Aurelia. Witają nas i prowadzą na Kalwarię u św. Rozalii. Piękna droga krzyżowa z kamieni, w kształcie grot. Następnie pojechaliśmy do Parku, który pięknie utrzymany, rozłożony wokół  jeziora. Jezioro przepięknie zagospodarowane. W całym miasteczku nie zauważyliśmy bałaganu, blokowisk. Przyjazne miasto. Zwiedziliśmy przystań , zjedliśmy lody i udaliśmy się na rynek spacerkiem by wypić smaczną kawę. Po drodze deptak z pasażem handlowym. Ludzie przemili , witają, widać gościnność. I dalej w drogę do celu podróży. Żegnamy nasze koleżanki i za kilkadziesiąt minut wita nas Borne Sulinowo. Pierwszy przystanek i czekająca na nas Grażynka  – Pani Prezes UTW, która na początku serwuje nam namiastkę historii bardzo smutnej. Zwiedzamy cmentarz radziecki. Nietypowe obeliski, postumenty z czerwonymi gwiazdami i te przerażająco smutne roczniki, które kryją się na tabliczkach nagrobnych. Sam kwiat młodzieży, 16, 20, 24, lat. Nie ma starych ludzi. Szczególny cmentarz. Po zwiedzeniu  i zadumie nad grobami,  pojechaliśmy do Muzeum, gdzie pan mgr Dariusz Czerniawski dał nam godzinną lekcję historii dziejów miasta Borne Sulinowo. Slajdy pokazały czas gdy stacjonowały wojska Hitlera i potem armii czerwonej. Nie do uwierzenia w jakich warunkach mieszkali jeńcy. Jedno ze zdjęć utkwiło mi szczególnie – ta wielotysięczna rzesza osób oczekujących na posiłek. Po tej smutnej, ale jakże prawdziwej historii , udaliśmy się na piknik, gdzie oczekiwali nas członkowie tamtejszego Uniwersytetu i przy ognisku piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki jakby zapominając na chwilę o miejscu w którym jesteśmy,a które wpisało się na trwale w historię naszych czasów. Borne Sulinowo w 1993 r dopiero uzyskało prawa miejskie. Warto śledzić historie, która jest już tylko wspomnieniem, ale jednak kiedyś było tak rzeczywiście. I chwała takim ludziom pasjonatom jak Pan Darek, którzy ocalą ją od zapomnienia.   I tak wesoły autobus wypełniony śpiewem 48 słuchaczy, dobrnął szczęśliwie do miejsca skąd wyjechał.

Goleniowskie Senioralia 2015

11_senioralia201156 czerwca 2015 r., w Goleniowie odbyły się w Goleniowie Senioralia. Impreza rozpoczęła się korowodem od Urzędu Miejskiego przez miasto do amfiteatru, w którym wzięli udział uczestnicy prawie z całego województwa zachodniopomorskiego. Orkiestra dęta „Wood and Brass Band” rozpoczęła festiwal. Posłanka-Magdalena Kochan i Burmistrz Robert Krupowicz przemówili uroczyście do dostojnych uczestników imprezy i się zaczęło.
„Kapeli Rycha” jako pierwsza reprezentacja zaprezentowała ludowe granie i śpiewanie wyróżniające się pomorskim repertuarem i strojami oraz tematyką wykonywanych piosenek. Kapela wykonała m.in. piosenkę z nowogardzkim rodowodem – „Bo na uniwerku”, która jest już śpiewana prawie w połowie województwa. A szczególnie jej refren:
„Bo na uniwerku przyjemnie płynie nam wszystkim czas.
Tutaj swe różne pasje, rozwija z chęcią wciąż każdy z nas!”
Na terenie Amfiteatru odbyły się występy zespołów tanecznych, chórów, zespołów śpiewaczych i muzyczno-śpiewaczych, zespołów teatralnych i kabaretowych oraz indywidualne wystąpienia z różnymi tekstami – z Uniwersytetów działających w: Białogardzie, Golczewie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Myśliborzu, Nowogardzie, Stargardzie i Szczecinie. M. in. wiceprezes NUTW, Jadwiga Cichecka zaprezentowała się w interesującym monologu o wieku dojrzałym…
Były konkursy i zagadki. Na przeróżnych stoiskach seniorzy prezentowali twórczość i rękodzieło.
Do późnego wieczora trwały występy seniorów, konkursy i do późnej nocy zabawa przy muzyce. Było co podziwiać, zjeść i wypić.
Organizatorami byli seniorzy goleniowskich zespołów RYTM, RELAX, BARNIM i związków: ZEiR w Goleniowie, ZEiR Policyjnych. Więcej niż dobrym duchem przedsięwzięcia był Zbigniew Łukaszewski.
Było to ogromne przedsięwzięcie i jego organizatorzy zasłużyli na wielkie uznanie.
Gratulacje!

Źródło: http://www.wnowogardzie.pl/aktualnosci/goleniowskie-senioralia-2015/

Fotografie: T. Lubczyński

Pokazowa lekcja języka rosyjskiego

W dniu 26 czerwca o godz. 12 -tej w sali 103 CEiP będzie  przeprowadzona nauka języka rosyjskiego przez Panią Profesor Marinę Bersinę z Kaliningradu. Będą to zajęcia przeprowadzone tylko raz, chętni na dalszą naukę, będą mogli kontynuować naukę od jesieni.

Zapisy w biurze w każdą środę do 26 czerwca