Propozycja

W miesiącu kwietniu 2019 planujemy odwiedzić Brukselę. W trakcie pobytu wyskoczymy na 1 dzień do Paryża, do Amsterdamu albo do Antwerpii. Czas wycieczki 5 dni z przejazdem.Więc trzy dni na zwiedzanie. Czekamy na program i koszty. Jak tylko będą, wyślemy sms-y z prośbą o przybycie na zebranie w tej sprawie i podejmiemy decyzję. Czasu nie za dużo, ale myślę,że zdążymy.

Bezpieczny Senior

Po długiej przerwie wróciliśmy do spotkań w ramach „Bezpieczny Senior” W dniu  7 listopada pani Ania Szczerba na naszą prośbę przygotowała temat „prawa o ruchu drogowym-rowerzysta i pieszy”. Sami obserwujemy coraz więcej wzmożony ruch rowerowy na chodniku. W niektórych miejscach chodnik jest tak wąski, że trudno w dwie osoby obok siebie przejść, a tu jeszcze trafi się wulgarny rowerzysta i rości sobie prawa do pierwszeństwa przejazdu. Otóż wiemy wreszcie, że w naszym mieście jest ZAKAZ jazdy chodnikiem. Żadne miejsce nie spełnia tego wymogu, poza ścieżką rowerową . Są trzy wyjątki, że możną jechać mimo zakazu.

1/ opiekun jadący z dzieckiem do 10 lat

2/jeżeli prędkość poruszania się na jezdni jest 80 km/godz, a chodnik ma pow.2 m

3/w razie złych warunków atmosferycznych -ulewa, śnieżyca,wichura.

I tego będziemy przestrzegali. Dowiedzieliśmy się też,że kamizelka odblaskowa nie jest konieczna przy jeździe rowerem. (Choć nie zaszkodzi). Natomiast powinno się mieć   opaski odblaskowe na rękawach i na kostce lewej nogi. One są bardziej widoczne dla kierującego pojazdem. Natomiast musimy wiedzieć, że za jazdę rowerową  chodnikiem możemy otrzymać mandat 100 zł, a posiadający  prawo jazdy ,może stracić kilka punktów. Teraz gdy nastają dni pochmurne należy szczególnie uważać ,  bo łajanie siebie nawzajem kto ma racje, nie służy nikomu z nas. Dyskutowano też o znaczeniu znaków drogowych dotyczących rowerzysty i pieszego. Wiele z tej lekcji zapamiętamy.