Październik – jak nam upłynął?

Malowany złotem słońca i kolorami od zieleni poprzez żółć, pomarańcz, do brązu, ten piękny, jeszcze ciepły, usłany wielobarwnym dywanem liści miesiąc,  dobiegł końca.    Jak zapamiętamy ten miesiąc my, słuchacze UTW?  Jak zwykle, przez pryzmat wydarzeń w których w tym czasie uczestniczyliśmy.

Konferencja w Kulicach      Otrzymaliśmy zaproszenie do Kulic, do Ośrodka Konferencyjno-Edukacyjnego Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie dnia 02.10 2019  odbyła się konferencja polsko-niemiecka pt. ”Przeszłość i przyszłość Pomorza”. Uczestnicy konferencji to historycy i muzealnicy oraz byli i obecni mieszkańcy Pomorza. Wykłady, które zostały wygłoszone przez muzealników ze  Stargardu i Koszalina, historyków ze Szczecina oraz kwestie poruszone w prezentowanym filmie „Było sobie Pomorze” wprowadziły nas w trudny temat przynależności  do ziem Pomorza. Zwrócono uwagę na  byłych i obecnych osadników tych ziem oraz ważki temat –  kto ma prawo i powinien mianować się Pomorzaninem. Okazało się, że ilu ludzi tyle zapatrywań w tej kwestii. Są ludzi, którzy nie mieszkając obecnie na terenie Pomorza zawsze i wszędzie deklarują swoją do Pomorza przynależność oraz tacy, którzy dziś tą ziemię zamieszkując nie czują żadnej przynależności, jeszcze inni nie wiedzą gdzie przynależą. Ot, stałe ludzkie dylematy… .

 Zwiedzamy Szczecin          Miasto Szczecin – myślimy że znamy, jednak gdy przychodzi do szczegółów okazuje się że nie bardzo wiemy o czym mowa. Pojechaliśmy więc, ( 04.10.19 ) żeby poznać coś więcej niż drogę do szpitali, przychodni medycznych czy sklepów. Przy całkiem niezłej pogodzie przespacerowaliśmy Wałami Chrobrego wstępując na chwilę do obiektów wskazanych przez przewodnika, później była Filharmonia, Plac Solidarności, Zamek Książąt Pomorskich, Katedra i wieża widokowa, Plac Orła Białego i wszystkie charakterystyczne obiekty na trasie wędrówki. Nasze piesze zmagania zostały uwieńczone wizytą w „Paszteciku” i uraczeniem się słynnymi szczecińskimi pasztecikami z barszczykiem.

Gimnastyka            Od dnia 07.10 2019 rozpoczęliśmy zajęcia w ramach gimnastyki ogólnorozwojowej. Zajęcia będą odbywały się w każdy poniedziałek o godz.16:00, jak dotychczas w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowogardzie i są realizowane ze środków publicznych w ramach dotacji na realizację zadań z oferty na rok 2019.

Pierwsze zajęcia przyniosły trochę nowości – nową panią instruktor mgr Joannę Dzikowską oraz nowy zestaw ćwiczeń i sposób prowadzeni zajęć. Frekwencja po wakacjach dopisała, a „nowości” przyjęte bardzo pozytywnie.    Zapraszamy!

 Jacy jesteśmy?   Kto, co i od kiedy ma na to wpływ?

 Dnia 09.10.2019 odwiedziła nas pani dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon i zaszczycając nas swoją obecnością wygłosiła wykład ukazujący czynniki wpływu na rozwój osobowościowy człowieka od obecności płodowej do dorosłości. Wykład okazał się bardzo interesujący. W większości po raz pierwszy spotkaliśmy się z takim podejściem do tematu naszej egzystencji. Wielu z nas  rodziców, dopiero słuchając wykładu, analizując przykłady życiowe i interpretację zdarzeń, zdało sobie sprawę jak wiele błędów wychowawczych zostało przez nas nieświadomie popełnionych  i co gorsze zostaną one w jakimś procencie przeniesione na nasze wnuki i prawnuki.  Wykładów jak ten potrzeba nam więcej.

Wycieczka rowerowa       dnia  12.10.2019  pomimo niskiej frekwencji odbyła się ku wielkiemu zadowoleniu uczestników. W Węgorzach naszych rowerzystów ugościli p. E.Z. Doszczeczkowie. Był grill z kiełbaskami i kaszanką, rydze w occie i ciasto drożdżowe. Ci, którzy na wycieczce byli, chcą więcej i na pewno tak będzie, jednak im więcej osób tym większa frajda, musimy się zatem zmobilizować. 

16.10.2019 odbyła się relacjonowana już uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020.

 Na zakończenie miesiąca 30.10.2019 – zebranie ogólne członków naszego Stowarzyszenia. Powitała nas i poprowadziła zebranie p. Barbara Mucha po nieobecność Prezesa  p. W. Obrębskiej przebywającej od jakiegoś czasu na leceniu szpitalnym. Pani Prezes, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i do nas do Uniwersytetu –  „robota czeka”, a od dawien dawna wiadomo że właśnie wir wydarzeń, w który trzeba się wpasować i praca pomagają zapomnieć o chorobie i innych zmartwieniach.  Zatem Wandeczko wracaj,   czekamy!

Następnie przedstawiono propozycje zajęć na najbliższy miesiąc – listopad oraz plan wycieczek i wydarzeń sportowych na najbliższe miesiące. W lutym 2020 odwiedzimy Filharmonię i ponownie zanurzymy się w świat walca ( zapisy A.Szafran ) Dowiedzieliśmy się również, że przy naszym UTW rozpoczyna swą działalność Koło Historyczne, które poprowadzi Basia Mucha oraz Koło Rękodzieła pod przywództwem Lucynki Konior. Ciekawa inicjatywa, powodzenia.

Terminy, plany oraz listy zapisów na wycieczki i wydarzenia sportowe są  dostępne w każdą środę w godzinach urzędowania biura UTW. Wszelkich informacji w tych tematach udziela kol. Andrzej Szafran.         Na pamiątkę spotkania, kilka fotek.

 

 

 

Najważniejsze dla żaków październikowe wydarzenie

Dnia 16.10.2019 zebraliśmy się w sali widowiskowej Nowogardzkiego Domu Kultury na uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020. Uroczystość otworzyła v-ce prezes p. Barbara Mucha, powitała i wygłosiła przemówienie prezes p.Wanda Obrębska, w odświętnych nastrojach, odświętnie ubrani odśpiewaliśmy Gaudeamus, wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości i nadszedł  czas na moment szczególnie uroczysty czyli ślubowanie nowo przyjętych słuchaczy, wręczenie legitymacji i znaczków UTW.  Inaugurację uświetnił wykład przeprowadzony przez dyrektor Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej dla Dzieci, Młodzieży i ich Rodzin w  Nowogardzie p. Irenę Juszczyk  pt. „ Jak polepszyć swoje życie”  wysłuchany z wielkim zainteresowaniem.  Po części oficjalnej wystąpił ze swoim repertuarem lokalny Teatr Seniora” Piąte Koło „ – występ zabawny i nagrodzony wielkim aplauzem. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich uczestników naszej uroczystości na mały poczęstunek. 

W nowym roku akademickim życzymy naszym słuchaczom otwartości do podejmowania nowych wyzwań, wytrwałości w działaniach, realizacji podejmowanych zamierzeń oraz dużo, dużo zdrówka.

 

Wpłaty na rachunek bankowy UTW

Dla słuchaczy zainteresowanych dokonywaniem płatności na rzecz UTW za pośrednictwem banku  podajemy aktualny numer rachunku bankowego:

65  1600  1462  1887  5941  3000 0001

Przy dokonywaniu wpłat składek członkowskich prosimy o podanie w tytule płatności:

składka członkowska/czesne I semestr 2019/2020  –   przy kwocie  40.00 zł

składka członkowska/czesne I i II semestr 2019/2020-przy kwocie 80.00 zł

Adresat wpłat:  Stowarzyszenie UTW w Nowogardzie, Plac Wolności 8,                                          72-200 Nowogard

Wrzesień – jak było?

Wrzesień, miesiąc letnio – jesienny, pełen brązów i czerwieni, grzybów,  jarzębiny i kasztanów, pierwszy nasz  powakacyjny miesiąc dobiegł końca. Jak my, słuchacze UTW go zapamiętamy?  Głównie poprzez nasze aktywności, gdzie na uwagę zasługują między innymi: spotkanie na stadionie w dniu 14.09  oraz  Senioralia – Kołobrzeskie Dni Seniora w Kołobrzegu dnia 28.09.2019.

Na miejskim stadionie w dniu 14 września odbyły się zawody w piłce nożnej piłkarzy 60+, zawodników z Niemiec i polskich klubów sportowych. Dla zwycięzców przygotowano piękne nagrody:Na to spotkanie, w ramach integracji zostaliśmy zaproszeni do kibicowania, a następnie wspólnej zabawy przy grillu i nie tylko.

Tak też przy całkiem niezłej pogodzie niektórzy z nas kibicowali sportowcom

inni już szykowali posiłek dla zmęczonych zawodników

a cała reszta nieźle się bawiła jedząc, pijąc i plotkując o różnościach.

Były też chwile uroczyste, nasza nowogardzka drużyna zdobyła zaszczytne, pucharowe II miejsce, a nowogardzki piłkarz p. Jacek Nowacki  tytuł i nagrodę dla najlepszego zawodnika.

Uczestniczyliśmy w ciekawym plenerowym wydarzeniu integracyjnym. Dziękujemy i wpraszamy się za rok.

Następna impreza – Senioralia w Kołobrzegu, na którą nasz UTW został zaproszony, wymagała wcześniejszych przygotowań. Należało wyróżniać się wizualnie jako grupa i postawiono na wianki dla pań i kotyliony dla panów. Owszem postanowiono, jednak trzeba było to wykonać dla wszystkich uczestników – dla  ok. 50 osób. Dlatego też spotykaliśmy się dwukrotnie celem sprostania temu zadaniu. Udało się, przygotowaliśmy co trzeba żeby się wyróżnić, dobrze wyglądać i w ślad za tym dobrze się bawić.

Poprosiliśmy też o wsparcie zespół wokalno- instrumentalny „Animando + Ak-Centy”, który z nami pojechał i wystąpił na scenie kołobrzeskiego amfiteatru.

Dużą grupą osób chętnych do udziału w Senioraliach wyjechaliśmy autokarem z Nowogardu. W Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury czekał na nas poczęstunek kawowy, po którym przystrojone grupy uczestników formowały barwny korowód,


który przemaszerował ulicami miasta i promenadą nadmorską. Wyróżnialiśmy się nie tylko bannerem, ale i naszymi strojnymi wiankami.

Po powrocie korowodu na miejsce wymarszu, udaliśmy się do amfiteatru, gdzie na scenie przez kilka godzin prezentowały swój dorobek (zespoły wokalne, soliści, taniec, teatrzyk, kabaret ) poszczególni uczestnicy Senioraliów. Naprawdę było na co popatrzeć i pozazdrościć innym wspaniałych osiągnięć,

można było się pośmiać:

Mieliśmy też przyjemność obejrzeć pokaz mody prezentowany przez słuchaczy UTW Kołobrzeg. Stroje były piękne, na różne okazje, a nasze koleżanki prezenterki spisały się świetnie. Było na co popatrzeć.  Nakarmiono nas też pyszną grochówką.

Udział w kołobrzeskich Senioraliach okazał się miło spędzonym czasem, zawarciem nowych przyjaźni i umacnianiem integracji. Już dziś piszemy się na kolejne Senioralia, o ile nas zaproszą??!!

W tym miesiącu 20.09  byliśmy również w kinie, na  filmie  P.Vegi „Polityka”. Recenzje film ma najróżniejsze i faktycznie jest to film kontrowersyjny. Uważam, że każdy sam powinien go obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie, dlatego pozostawię ten temat bez komentrza.

Wrzesień, ten początkowy powakacyjny miesiąc miał nas powoli wprowadzić w nowy rok akademicki, pomóc się „rozruszać” i przygotować do większej aktywności w nadchodzących miesiącach. Czy się udało?  Zobaczymy wkrótce.