W związku z masowymi zakwitami roślinności wodnej, jakie od kilku lat pojawiały się w okresie letnim na jeziorze nowogardzkim, gmina Nowogard zleciła przeprowadzenie badań jakości jego wód i osadów dennych. Badania prowadzone były przez pracowników Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i wynika z nich, że w jeziorze występuje deficyt tlenowy oraz wysokie koncentracje fosforu co powoduje, że znajduje się ono w stanie eutrofizacji. Wg autorów opracowania najefektywniejszą metodą rekultywacji jest zastosowanie kilku wzajemnie uzupełniających się metod tj. natlenianie wód naddanych, inaktywacja fosforu w osadach dennych i biomanipulacja.
Szacunkowy koszt kompleksowej rekultywacji jeziora nowogardzkiego wyniesie ok. 450 000 zł. Cena obejmuje uruchomienie aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym, który ma za zadanie systematyczne rozszerzanie strefy wysokiego natlenienia, tzw. „strefy życia”, następnie wykonanie 5 zabiegów inaktywacji fosforu na powierzchni całego jeziora nowogardzkiego w celu strącenia związków fosforu, które to zabiegi mają doprowadzić do przywrócenia równowagi biochemicznej w jeziorze. Trzecim etapem rekultywacji będzie dokonanie biomanipulacji tj. zarybianie jeziora rybami drapieżnymi i odławianie nadmiaru dużych ryb planktonożernych, zmierzającej do uporządkowania łańcucha pokarmowego w ekosystemie jeziora.
W związku z tak wysokim kosztem realizacji powyższego zadania jesienią 2012 r. gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o udzielenie dotacji na realizację powyższego zadania. 10 stycznia 2013 r. uzyskaliśmy decyzję o przyznaniu dotacji w wysokości 50% kosztów netto przedmiotowego zadania w wysokości 183 825,00 zł. W chwili obecnej trwają prace formalno-prawne związane z kompletowaniem niezbędnej dokumentacji do przeprowadzenia przetargu na „Rekultywację jeziora nowogardzkiego”.
Jezioro nowogardzkie stanowi niewątpliwie największą atrakcję turystyczną naszego miasta dlatego bardzo zależy nam na przeprowadzeniu jego skutecznej rekultywacji. Wyżej wymieniona technologia rekultywacji była z bardzo dobrym skutkiem zastosowana na kilku jeziorach w Polsce: Trzesiecko w Szczecinku (2005 r.), Jezioro Średnie w Turawie (2008 r.), Durowskie w Wągrowcu (2009 r.), Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym (2009), Panieńskie w Pełczycach (2010 r.) oraz Lubaskie Duże w Lubaszu (2012 r.). Mamy nadzieję, że również w przypadku naszego jeziora uda się osiągnąć zamierzone cele.
Burmistrz Nowogardu
Robert Czapla