2024 11 08 dom tymczasowyWielokrotnie w postach, ogłoszeniach, czy tekstach dotyczących zwierząt do adopcji pojawia się określenie „dom tymczasowy” lub skrót DT. Co to właściwie oznacza „być tymczasowym opiekunem” i co to właściwie jest i jak działa dom tymczasowy?
"Choć schroniska są prowadzone najczęściej przez osoby kochające zwierzęta, warunki schroniskowe są dla wielu psów zbyt trudne. Nawet największe starania pracowników schroniska i wolontariuszy nie zmienią tego, że schronisko to po prostu nie jest dom. Niektóre zwierzęta po prostu w schronisku sobie nie radzą – są zbyt wrażliwe i przestraszone. Inne – chore, wymagające specjalnej uwagi i te najmłodsze mogą po prostu pobytu w schronisku nie przeżyć. Wtedy do akcji wkracza dom tymczasowy. Jak sama nazwa wskazuje, dom tymczasowy to miejsce, w którym zwierzę przebywa tylko przez pewien czas, na chwilę. Ta chwila kończy się w momencie znalezienia mu domu stałego, czyli do momentu adopcji. Najczęściej dom tymczasowy ma pierwszeństwo w adopcji. Dom tymczasowy opiekuje się zwierzętami jak swoimi własnymi. Tymczasowy opiekun wyprowadza psiaki na spacery, sprząta kuwetę, czyści klatkę, ale przede wszystkim poświęca zwierzakowi czas i uwagę. W domu tymczasowym opiekun może łatwiej ocenić charakter zwierzaka, by znaleźć dla niego odpowiednią rodzinę – dom stały.

Kto może stworzyć dom tymczasowy
Stworzyć dom tymczasowy może niemal każdy, kto ma czas, chęci i możliwość tymczasowej opieki nad zwierzakiem. Idea domu tymczasowego zakłada, że zwierzak będzie mógł doświadczyć normalnego życia, stać się, choć na chwilę, częścią rodziny. Zwierzaki, które trafiają pod opiekę DT, mają naprawdę różne historie i potrzeby. Zdarzają się ulubieńcy, którzy nagle potrzebują opieki z powodu śmierci opiekuna i ich największym problemem jest zdezorientowanie – czemu nagle nie ma przy nich ukochanego człowieka. Inne zostały skrzywdzone przez człowieka i rolą domu tymczasowego jest nauczenie podopiecznego, że ludzie mogą być dobrzy. Do domów tymczasowych trafiają też zwierzęta z interwencji, które nie mogą zostać adoptowane do czasu ustalenia ich statusu prawnego. Jednym z ważniejszych zadań domu tymczasowego jest socjalizacja. Przestraszone psy, lękliwe koty, króliki i inne zwierzaki w pierwszych dniach zazwyczaj muszą nabrać zaufania do opiekuna. Dom tymczasowy pozwala zwierzakowi otworzyć się na ludzi i poznać normalne życie. Opiekun może ocenić charakter i temperament zwierzaka, by lepiej dobrać do niego rodzinę adopcyjną. Często psiaki w domach tymczasowych uczą się bezstresowych spacerów i kontaktów z innymi psami.

Poza podstawową opieką, która niczym nie różni się od życia ze swoim własnym psem, kotem, czy gryzoniem, opiekun domu tymczasowego zazwyczaj częściej musi odwiedzać weterynarza, czy specjalistów czuwających nad dobrostanem zwierzaka. Podopieczni często potrzebują specjalistycznego leczenia, pracy z behawiorystą, czy rehabilitacji. Choć koszty opieki pokrywa w takiej sytuacji fundacja lub gmina, opiekun zawozi podopiecznego na leczenie, pielęgnuje też pupila w warunkach domowych. Dom tymczasowy czynnie uczestniczy w poszukiwaniach nowego domu. Możesz zrobić dla swojego podopiecznego zdjęcia, zamieszczać ogłoszenia, a następnie przeprowadzać z kandydatami rozmowy i uczestniczyć w spotkaniach zapoznawczych. To Ty będziesz najlepiej wiedzieć, jaki jest zwierzak.

Dla osób, które wahają się przed podjęciem decyzji o adopcji zwierzaka, doświadczenie domu tymczasowego może być próbą generalną. Nie bierzesz na siebie zobowiązania na wiele lat, zwierzakiem opiekujesz się przez kilka tygodni, czy miesięcy. Możesz zastanowić się, jakie aspekty życia ze zwierzakiem stanowią dla Ciebie największe wyzwanie i jak je pokonać. Możesz też dojść do wniosku, że długoterminowa opieka po prostu jest dla Ciebie zbyt poważnym zobowiązaniem i wolisz być od czasu do czasu kocią lub psią ciocią/wujkiem z domu tymczasowego – to też jest ok!

Dom tymczasowy to też sposób na przemyślenie, jaki zwierzak najbardziej pasuje do Twojego trybu życia. Jeżeli nie masz doświadczenia w opiece nad zwierzakami, możesz w praktyce przekonać się, czy lepiej Ci się żyje z energicznym urwisem, czy spokojnym seniorem. Wiele domów tymczasowych adoptuje zwierzaki, z którymi dogaduje się najlepiej. Choć dom tymczasowy z założenia ma być na chwilę, być może któryś z podopiecznych skradnie Twoje serce już na zawsze?